İnsanlarda sperm ph aralığı nedir?

pH ölçeği bir maddenin ne kadar asidik veya bazik olduğunu ölçer. pH aralığı 0 ile 14 arasındadır. Saf suyun pH değeri 7′dir ve nötr olarak kabul edilmektedir. pH değeri 7‘den düşükse asidik, 7‘den yüksekse bazik olarak değerlendirilir.

İnsan spermi için, normal WHO kriteri 7,2-7,8 arasında olsa da, WebMD normal pH aralığı olarak 7,1-8,0 gibi biraz daha geniş bir aralık belirtmektedir12.

Normal aralığın dışındaki bir pH değeri sperm için zararlıdır2, çünkü ortamda çok fazla asit veya baz olması sperm hücrelerinin yumurtaya doğru yüzmesi ve yumurtayı döllemesi için dezavantaj yaratır.

 • 7,2 altındaki düşük (asidik) pH değeri meni keselerinden biri veya her ikisinin tıkalı olduğuna işaret edebilir.
 • 8 üzerindeki yüksek (bazik) pH değeri bir enfeksiyonun varlığına işaret edebilir.
FOR HUMAN SPERM, WEBMD LISTS A SLIGHTLY WIDER NORMAL PH RANGE OF 7.1-8.0 THAN THE NORMAL WHO CRITERIA OF 7.2-7.8

Araştırmalara göre WHO “normal” aralığı çok düşüktür

1993 yılında yapılan bir çalışmada, kısırlık tetkikleri yapılan çiftler içinden 207 erkekten alınan meni örneklerinde pH değeri ölçülmüştür. Boşalmadan 30 dakika ve 60 dakika sonra hem pH kağıdı hem de pH ölçme cihazı kullanarak pH değeri ölçülmüştür. Analiz yöntemi ve boşalmadan sonra geçen süreye bakılmaksızın, ortalama pH değerleri tutarlı bir şekilde 8’in üzerinde çıkmıştır. Semen analizi erkek doğurganlığı klinik değerlendirmesinin bir parçası olduğu ve pH ölçümünü de kapsadığı için, bu bulgular normal değer aralığının gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır4.

Erkek üremesi nasıl artırılır?

Erkeklerin doğurganlık potansiyelini artırmak için yapabileceği bazı şeyler vardır. Bunlara örnek olarak, fast food, nikotin ve alkolden uzak durma, düzenli egzersiz, dinlendirici uyku ve stresin azaltılması gibi yaşam tarzı tercihleri sayılabilir.

Buna ek olarak, bilimsel çalışmalar aşağıdaki gıda takviyelerinin alınması halinde sperm sayısında artış olabileceğini göstermiştir:

 • Arginin ve Karnitin gibi amino asitler
 • Glutatyon ve ko-enzim Q10 gibi antioksidanlar
 • çinko ve selenyum gibi eser elementler
 • A, B9 (folik asit), C, D ve E vitaminleri
 • çam kabuğu özü (Pycnogenol) gibi özler

Bu amino asitler, vitaminler ve eser elementler doğal besinlerdir ve beklenen yan etkileri yoktur. Bunun aksine, bu mikro-besinler daha fazla miktarda alındığında bağışıklık sisteminin stabilizasyonu, kardiyovasküler dolaşıma, cilt ve saç sağlığına pozitif etki gibi önemli faydaları vardır.

Dolayısıyla, altı ay veya bir yıl boyunca mikro-besinlerden zengin bir diyet uygulanmasının tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur.

Erkek üreme takviyeleri, üremeyi destekleyen güçlü bir hap biçimine getirilmiş çeşitli besinlerden oluşur.

Sizin için pek çok ürünü karşılaştırdık.

VİDEO: Sperm Analizini Nasıl Okuyacağınızı Öğrenin (video serisi, video 2)

Kaynakça

 1. “Essig, Maria G.; Edited by Susan Van Houten and Tracy Landauer, Reviewed by Martin Gabica and Avery L. Seifert (2007-02-20). “Semen Analysis”. Healthwise. WebMD. Retrieved 2007-08-05.”
 2. “Understanding Semen Analysis”. Stonybrook, State University of New York. 1999. Retrieved 2007-08-05″
 3. “Understanding Semen Analysis”. Stonybrook, State University of New York. 1999. Retrieved 2007-08-05″
 4. “http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9675619”
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.