Fruktoz semende bulunan bir şekerdir. Spermin enerjisini sağlar. Fruktoz seviyesinin çok düşük olması halinde, sperm yumurtaya doğru yüzme ve yumurtayı dölleme açısından dezavantajlı olacaktır.

Semende fruktoz olmaması veya fruktoz seviyesinin düşük olması meni kesesiyle ilgili bir soruna işaret edebilir1

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre numune başına fruktoz miktarı için alt referans limiti 3 μmol’dür (yaklaşık 3 mg/ml)2.

Erkek üremesi azalıyor

Carlsen ve arkadaşları, ortalama sperm yoğunluğu ve ortalama semen hacmi ile ilgili olarak 1938 – 1991 yılları arasında 14.947 erkek üzerinde yapılan toplam 61 çalışmayı analiz etmiştir. Sonuçlar, ortalama semen hacminde yaklaşık 3,40 ml’den 2,75 ml’ye anlamlı bir düşüş olduğunu göstermektedir (p=0.027)3, 4
Bu sonuç, son 50 yıl içinde sperm hacminde yüzde 20 ve sperm üretiminde yüzde 58 gibi önemli azalmalar olduğunu ortaya koymaktadır.

İstatistikler ve Nedenler

Doğal yoldan bebek sahibi olmaya çalışan her altı çiftten biri (%15) 12 ay içinde başarısız olmakta ve dolayısıyla doğurganlığı zayıf (“subfertil”) kabul edilmektedir. Bu vakaların yaklaşık %40’ı “erkek faktörü” kısırlığından kaynaklanmaktadır5. Bunun nedenleri hala tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, çoğu zaman temel besinler açısından zayıf beslenme düzeni ve çevremizdeki toksinlere yüksek oranda maruz kalma gibi nedenlere bağlanmaktadır.

Erkek üremesi nasıl artırılır?

Erkeklerin doğurganlık potansiyelini artırmak için yapabileceği bazı şeyler vardır. Bunlara örnek olarak, fast food, nikotin ve alkolden uzak durma, düzenli egzersiz, dinlendirici uyku ve stresin azaltılması sayılabilir.

Buna ek olarak, bilimsel çalışmalar aşağıdaki gıda takviyelerinin alınması halinde sperm sayısında artış olabileceğini göstermiştir:

  • Arginin ve Karnitin gibi amino asitler
  • Glutatyon ve ko-enzim Q10 gibi antioksidanlar
  • çinko ve selenyum gibi eser elementler
  • A, B9 (folik asit), C, D ve E vitaminleri
  • çam kabuğu özü (Pycnogenol) gibi özler

Bu amino asitler, vitaminler ve eser elementler doğal besinlerdir ve beklenen yan etkileri yoktur. Bunun aksine, bu mikro-besinler daha fazla miktarda alındığında bağışıklık sisteminin stabilizasyonu, kardiyovasküler dolaşıma, cilt ve saç sağlığına pozitif etki gibi önemli faydaları vardır.

Bu nedenle, altı ay veya bir yıl boyunca mikro-besin açısından zengin bir diyet uygulamanın tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur.

Erkek üreme takviyeleri, üremeyi destekleyen güçlü bir hap biçimine getirilmiş çeşitli besinlerden oluşur.

Sizin için pek çok ürünü karşılaştırdık.

VİDEO: Sperm Analizini Nasıl Okuyacağınızı Öğrenin (video serisi, video 2)

Kaynakça

  1. “”Understanding Semen Analysis”. Stonybrook, State University of New York. 1999. Retrieved 2007-08-05″
  2. http://humupd.oxfordjournals.org/content/16/3/231
  3. “Carlsen E, Giwercman AJ, Keiding N, Skakkebaek NE. Decline in semen quality from 1930 to 1991. Ugeskr Laeger 1993;155:2230-2235”
  4. “Carlsen E, Giwercman AJ, Keiding N, Skakkebaek NE. Evidence for decreasing quality of semen during past 50 years. BMJ 1992; 305:609-613”
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1240129
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.