Sperm üretimi süreci dış faktörlere karşı özellikle hassastır. Bu faktörler arasında, travma (ısı, fiziksel kuvvet), enerji, genel stres düzeyi, gelişim aşamasındaki sperm hücreleri için besin tedariği ve serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif stres vardır.

Araştırmalar, azalan erkek doğurganlığı ve DNA hasarı için belki de en güçlü faktörün oksidatif stres olduğunu göstermiştir. Neyse ki, oksidatif stresin kontrol altına alınması çok zor değildir.

Yüzlerce bilimsel çalışmanın kesin sonuçlarına göre, çocuk sahibi olamayan erkeklerin sperm kalitesi antioksidanlar, belirli amino asitler, eser elementler ve vitaminler gibi mikro-besinlerin tüketilmesi halinde düzelebilmekte, hatta bazen dört kat artabilmektedir.

Doğurganlığa yönelik mikro-besinleri almayı ne zaman düşünmelisiniz?

Eskiden tüp bebek ve diğer kısırlık tedavilerine standart hazırlık olarak, doğum uzmanları tarafından hem erkeklere hem de kadınlara birkaç ay boyunca doğurganlığı artıran besin takviyeleri kullanmaları tavsiye ediliyordu. Bugün ise, kanıtlanmış etkileri ve maddi olarak daha kolay ulaşılabilir olmaları nedeniyle, bu takviyeler özellikle 35 yaş ve üzerindeki tüm baba adaylarına giderek daha çok önerilmektedir (bu web sitesinde konuyla ilgili çok sayıda çalışmanın sonucunu bulabilirsiniz).

Mikro-besinlerin tüketiminden kaynaklanabilecek herhangi bir yan etki yoktur. Boşalma öncesinde sperm hücrelerinin olgunlaşması için yaklaşık 90 gün geçmesi gerektiğini düşünürsek, bir mikro-besin rejimine mümkün olduğunca erken başlamanın tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Böylece, gelişmekte olan sperm hücreleri ve bunların DNA’sı aşırı oksidatif stresten korunmuş olacaktır.

Hangi mikro-besinleri almalıyım?

Bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bu gerçekten yola çıkarak, çoğu doğum uzmanı sperm hücrelerinin mümkün olan en yüksek kalite ve miktarda olmasını sağlamak için, pek çok besin maddesinden oluşan bir kombinasyona sahip doğurganlığı artıran besin takviyeleri alınmasını tavsiye etmektedir.

En önemli mikro-besinler arasında, L-Arginin, L-Karnitin ve L-Glutatyon gibi amino asitler, C, E ve D vitaminleri, Folik asit ve eser elementler olarak çinko ve selenyum bulunmaktadır. Yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle, çam kabuğu özü de (yalamuk) sperm kalitesini korumaktadır.

Faydaları ve avantajları nelerdir?

  • Erkekler için doğurganlığı artıran besin takviyeleri ayda 150 TL gibi düşük bir rakama malolur. Özellikle tüp bebek gibi yapay dölleme tedavilerinin yüksek ve öngörülemeyen maliyetleri ile karşılaştırıldığında, maliyet gerçekten düşüktür.
  • Bu besin maddeleri, tüm temel sperm kalitesi parametrelerini (sperm sayısı, motilite, morfoloji, hacim) destekler ve spermin değerli DNA yükünü serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasara karşı korur.
  • Bunlar, bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış güvenli mikro-besinlerdir. Yan etki beklenmemektedir. Bu kimyasal madde veya ilaç tedavisi değil, tamamen doğal bir terapidir.
  • Bu besinlerin başka faydalı etkileri de vardır. Örneğin, bağışıklık sisteminin çalışmasına katkıda bulunurlar.

ERKEK ÜREMESİ İÇİN ÖNE ÇIKAN BESİNLER

Besin Takviyesi Karşılaştırması

Erkekler için piyasada bulunan üremeyi artıran besin takviyeleri kalite ve fiyat açısından çok çeşitlidir.
Hangi ürünlerin zaman ve para harcamaya değeceğini görmek için burayı okuyun

TEK BESİNLER VE ERKEK ÜREMESİ